Web Tasarımı Nedir Sorusu

 Web tasarımı nedir diye sorulan bir soruya vereceğimiz yanıt: Tasarım fikirlerinin güzel duyu çizgisinde, bir amaç için belli ilkeler tarafınca yönlendirildiği, düzenlenmiş olduğu ve bunların uygulamaya (tasarımın yazılıma) dönüşmesi işlemleridir. Bu işlemlerin tamamlanmasının arkasından ortaya etken bir internet sayfası çıkar. Web tasarımı (etken internet sayfası) uygulamasının arkasından son kullanıcılar bir web tarayıcısı yardımıyla web üstünden internet sayfalarına erişebilirler. Web tasarımı nedir sorusuna verebileceğimiz en kısa yanıt bu olabilir. Peki detaylarıyla ele aldığımızda web tasarımı nedir? İyi bir web tasarımı iyi mi olmalıdır? Anlatmaya başlamış olalım.

Web Tasarım Unsurları

Tasarımın her branşında olduğu şeklinde web tasarımı içinde de belli ana hatlar oluşturularak emek harcamalar yapılır. Bu tarz şeyleri aşağıda kısa başlıklar halinde sizlere sunuyoruz, kaliteli bir çalışmanın ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz.

Seviye: Kullanılacak grafik ve metinler belli düzende olmalıdır. Web sitelerinin mühim bir hedefi de kullananların ilk bakışta aradıkları bilgiyi hızlıca bulmalarına destek olmaktır. Bu, tasarımın dengeli olması, tutarlılık göstermesi ve bütünlüğünü seviye içinde korumasıyla birlikte geçerli olabilecek bir durumdur.

Renk: Renk seçimi satın alan isteklerine ve amaca bağımlıdır; Bu kolay bir halde yalnızca siyah-beyaz renklerle yapılabilmekle beraber web uyumlu renkler kullanarak da bir kişinin yada bir kuruluşun kişiliği, markası kendisini ifade edebilir.

Grafikler: Web tasarımı için grafikler logo, fotoğraf, clipart yada simgeler şeklinde kullanılabilir. Kullanım kolaylığı açısından oldukça sıkışık bir yapıda olmamalı, sayfanın açılış hızını etkilemeyecek boyutta, web sayfasının içinde ne olduğu ile uyumlu olmalı, uygun şekilde konumlandırılmalıdır.

Fontlar: Çeşitli yazı tipleri kullanımıyla bir web sitesinin tasarım standardını artırabilirsiniz. Bir çok web tarayıcıları yalnızca "web-güvenli yazı tipleri" olarak malum fontları, okunaklı bir halde görüntüleyebilir, bu sebeple tasarımcı olarak yaygınca kabul gören bu grup içindeki fontlarla çalışmaya itina gösterilmesi yararlı olacaktır.

İçerik: İçerik ve tasarım görsel ve metin yöntemiyle sitenin vereceği mesajı geliştirmek için beraber çalışabilir. Okuyucusunu şaşırtmak onlarda heves uyandırmak için istediklerini onlara vermek gerekir, bu şekilde kullanıcılar sitede daha oldukça zaman geçireceklerdir. Kullanacağınız yazılı metin daima ilgili ve yararlı olmalıdır. İçerikle ilgili anahtar kelimeler içermeli, arama motorları için optimize edilmeli ve uygun uzunlukta olmalarına dikkat edilmelidir.

Kullanıcı Dostu Web Tasarım Oluşturmak

Bir internet sayfası geliştirirken, bir siteyi güzel ve görsel olarak etkisi altına alan hale getirmek için web tasarım temel unsurlarıyla beraber daima son kullanıcıyı düşünmeniz gerekir. Kullanıcı dostu ara yüzler aşağıda sıraladığımız faktörlere dikkat edilerek rahatça elde edilebilir.

Navigasyon: Web tasarım sitesi mimarisi yapılandırılırken menüler ve öteki navigasyon araçları kullananların internet sayfasına iyi mi göz attıkları, iyi mi arama yaptıkları dikkate alınarak oluşturulmalıdır. Kullanıcılar için verimli, gereksinim duydukları bilgiyi bulmaya hedefli, sitenin içinde kolaylıkla hareket etmeye destek olacak şekilde kurgulanmalıdır.

Multimedya: Tasarımda ilgili video ve ses uyaranları kullananların kolay ve süratli bir halde anlayış geliştirmesine, detayları kavramasına destek olabilir. Bu durum web sayfasında daha çok zaman geçirmeleri için ziyaretçileri teşvik edebilir.

Uyumluluk: Sayfanın doğru görüntülenmesini çoğaltmak, her defasında aynı performansı almak için; Değişik tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde sorunsuz çalışabilecek bir web sayfası tasarlamaya itina gösterin.

Teknoloji: Teknolojideki ilerlemelerden yararlanmak tasarımcılara daima taze, dinamik ve ustalaşmış web tasarımı içinde uygulayacakları izin, hareket ve yenilik katmak için özgürlük verir.

İnteraktif: Tasarım içine kullanıcı yorumları ilave ederek etken kullanıcı katılımını ve kamuoyu katılımını artırın. E-posta formları ve e-bülten kayıtları sunarak ziyaretçinizi devamlı etkileşimde olduğunuz kullanıcılara dönüştürün.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İzmir Web Tasarım Danışmanlık Hizmetleri

İzmir Profesyonel Web Tasarım Hizmeti

İzmir Web Tasarım Firmaları